Ideální příchod na svět pro dítě, neboli "Porod bez násilí"

10.12.2021

Přiznejme si.... všechno neprobíhá, tak jak bychom si přáli. Zkusme se přesto společně zamyslet, jak by měl vypadat ideální porod z pohledu novorozence.

Není to až taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí poslouchat své srdce, přírodu a instinkty. Je nezbytné si uvědomit, jaká je výchozí poloha novorozence, v jakém prostředí se nachází předtím, než přijde na svět. Nachází se pod srdcem matky, v teplém a tmavém prostředí. Jeho sluch je neustále stimulován, zná zvuky z okolí, pouze tlumeně přes plodovou vodu. Ale hlavně zná všechny zvuky, které probíhají v těle matky. Polykání, kašlání, zvuk žaludku, praskání kostí a mimo dalších hlavně tlukot srdce. Vše je neustále v pohybu, pořád se něco děje, nezná pocit klidu. Čím více roste, tím více je zvyklí na dotek, bezpečí svého obalu, v kterém se nachází. Mysleme na tohle všechno, když přichází na svět. Stimulujme ho ihned po porodu, nenechávejme ho v prázdnotě.


Snažme se podmínky při porodu přizpůsobit, co nejvíce tomu, co dítě zná. Nechceme ho vyděsit, aby měl šok, strach a úzkost. Zajistěme, co největší přítmí, intimitu, minimum světla. Děťátko nezná ostré světlo, stejně tak nezná ruch a křik. Snižme hlasitost vlastního hlasu na minimum. Šeptejme a v tom nejlepším případě, nemluvme vůbec. 

Ihned po porodu položme novorozence na břicho a hruď matky. Položme ho na bříško, nožičky hezky skrčené pod sebe, v poloze jemu tak moc známé. Dítě musí, chce a potřebuje cítit teplo své matky, stejně tak slyšet tlukot jejího srdce, cítit její vůni, slyšet její hlas. Ukažme mu něco, co zná, aby se cítil v bezpečí. Vynechejme zbytečné vážení, měření, otírání, nedej bože koupání a zavinování. Tohle je pro dítě neznáme prostředí, materiály, pohyby. Bude mít strach a cítit se v nebezpečí. (V dalších článcích se budu více věnovat tomu, jaké další přínosy má dítě po porodu nekoupat a nechávat mázek přirozeně vstřebávat) Maminky, nechme si přiložit novorozeňátko na své srdce, dejme mu pocit lásky a bezpečí. Jemnými doteky na jeho zádíčkách, hlaďme ho, laskejme, nechme ho ať si sám zkusí najít prs a přisát se, rozhodně ho nenutíme. Buďme takto nejdéle, co to jde. Snažme se minimálně hodinku. (O tom, proč je důležité dítě přiložit ihned kůži na kůži a kdy a jak má dojít k správnému přisátí k prsu se také budu věnovat v následujících článcích)

Další, velmi důležitá věc. Pupeční šňůra. Neodstřihávejme ji ihned po porodu. Celé měsíce sloužila, jako plíce a přísun potravy. Nechme jí v klidu dotepat, ať všechna krev odejde k dítěti, neberte mu ji. Je to poslední spojení dítěte s tím, co bylo. Pupeční šňůra také pomůže dítěti mít dostatek přísunu kyslíku. Z ničeho nic je nucené používat své plíce, to co do té doby neznalo. Nechme mu pupeční šňůru na pomoc dokud to jde. V ideální případě ji odstřihněme až po porodu placenty.

Tohle je to, co novorozenec potřebuje. Nic víc, nic míň. Lásku, pocit bezpečí, něhu, ohleduplnost a čas!

Pokud chceme miminko přece jenom vykoupat, děláme to láskyplně a něžně. Napusťme vanu, teplota by měla odpovídat tělesné teplotě, popřípadě 38 - 39 stupňů. Vložme miminko pomalu do teplé vody, podpírejte tělíčko. Voda je pro miminko známé prostředí, dětem dělá většinou velmi dobře a příjemně. Nechme miminko ve vodě tak dlouho, jak chce a potřebuje. Při vyndání novorozence z vody postupujeme stejně opatrně, jako při samotném vkládání do vody. Pomalu a pozvolně. Zabalme ho do nahřáté, bavlněné pleny a přiložme opět do těsné blízkosti našeho těla. 

Porod není náročný pouze pro rodičku, ale i pro dítě samotné. Porod může ovlivnit nespočetné množství věcí v životě jedince, přestože si nikdo na vlastní porod nepamatujeme. Nevystavujme dítě strachu, který v něm může zůstat po zbytek života v různých podobách. Dítě by při porodu nemělo strachy plakat. Křičet, jednou, dvakrát? Ano. Ale rozhodně ne plakat strachy. Zkusme se vcítit, do jeho potřeb a pocitů. Instinkt, logické uvažování, příroda a mateřská láska nám napoví.

Na závěr, moje milé ženy, důležitá informace. Všechny bychom si přáli, aby náš porod probíhal, jako z příručky. Realita je bohužel často jiná, ale nikdy se za to neobviňujte a nic si nevyčítejte! Okolnosti často mění plán, to se prostě stává. Taková je realita, takový je život. Přijměme to, protože spokojená maminka = spokojené miminko.

S láskou

Adéla